Jó „eszköz"
„Miután úgy határoztak, hogy hajón Itáliába szállítanak bennünket, átadták Pált a többi fogollyal együtt a császári csapatból való Júliusz nevű századosnak. Másnap befutottunk Szidónba. Júliusz emberségesen bánt Pállal, és megengedte, hogy elmenjen barátaihoz, és azok gondoskodjanak róla." (ApCsel 27,1;3)
Itt egy újabb római századossal találkozunk az igében és nagyon érdekes, hogy eddig minden római százados, akikről olvashattunk az igében, nagyon figyelemreméltó ember volt, az Ige nagyon pozitívan ír róluk. Biztosan emlékezünk, amikor Jézust Kapernaumban felkereste egy százados, akinek beteg volt a szolgája. Jézus felajánlotta, hogy ő elmegy a századossal és meggyógyítja őt, de a százados ezt felelte rá:
„Uram, nem vagyok méltó arra, hogy hajlékomba jöjj, hanem csak egy szót szólj, és meggyógyul a szolgám. Mert én is hatalom alatt álló ember vagyok, és nekem is vannak alárendelt katonáim. Mondom az egyiknek: Menj el! - és elmegy, a másiknak: Jöjj ide! - és idejön, vagy szólok a szolgámnak: tedd meg ezt! - és megteszi." (Mt 8,8-9)
Vagyis azt mondja ezzel a százados Jézusnak, hogy én tudom, hogy neked is hatalmad van, és elég csak egy szót szólnod és meggyógyul az én szolgám. Amikor Jézus ezt hallotta elcsodálkozott és így szólt:
Bizony mondom nektek, még az Izráelben sem találtam ilyen nagy hitet. (Mt 8,10)
Egy római százados volt az, aki Jézus halálánál is azt mondta, bizony Isten fia volt ez. Sőt az első pogány, aki megtért, szintén egy római százados volt, Kornélius, akit az Apostolok cselekedeteiben látunk. És az Úr kiöntötte rá és az egész háza népére az ő Szentlelkét. Júliusz az a római százados, akivel itt találkozunk, szintén egy egészen kiváló ember, aki kedveli Pált, nagyon jól bánik vele. Szidónban Pál iránt kedvességet mutatott, és megengedte, hogy találkozzon barátaival, és azok gondoskodjanak róla, Júliusz eszköz volt arra, hogy biztosítsa ezt az el nem várható jóindulatot Isten szolgájának. Mindig számítanunk kell arra, hogy Urunk igazgatja a dolgokat, aki bárkit felhasználhat, hogy Neki szolgáljon a szükséges időben. Ő képes még az ellenségeinket is jóakaróinkká tenni. (Prókai Árpád)
A nap gondolata:
Sok keresztény a kegyelmi ajándékokból akar élni, ahelyett, hogy a kegyelem Istenére bízná magát.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése