Isten változatlan szeretete 1.
A nép ismét perbe szállt Mózessel, és azt mondta: Adj nekünk vizet, hogy ihassunk! Mózes pedig így felelt nekik: Miért szálltok perbe velem? Miért kísértitek az URat? (2Móz 17,2)
Isten szeretete, Izráel gyermekeinek az Úr ellen való zúgolódása, lázadozása ellenére is változatlan. Milyen áldott ígéret, hogy ebben a sokarcú kiszámíthatatlan világban, Isten gyermekei annak ígéretét, szeretetét bírják, akiben nincsen még a változásnak árnyéka sem.
Igénk, a pusztai vándorlás embert próbáló válságos szakaszát idézi. A nép elégedetlensége szinte végigkíséri a negyven esztendő történéseit. Ez a nép úgy érzi, hogy a jövő ígérete nem éri meg a sok szenvedést, lemondást, Egyiptom olyan, amilyen, kipróbálták biztonságát. Sokan feltehették azt a kérdést, amely ma is sok ember kérdése: érdemes‑e lemondani valamiről, a pillanatok kényelméről, örömeiről, amit már ismerek, egy jövendő boldogságért, amit nem ismerek?
A zúgolódás, az Isten gondviselő szeretetében való kételkedés oka ebben a történetben is, mint mindig, valaminek a hiánya. Vajon nem ismerünk magunkra? Hiába mutatta meg Isten számtalanszor az események feletti hatalmát, szeretetének jeleit, ez a nép úgy tesz, mintha nem emlékezne a csodás szabadulásra, a megédesedett Mára vizére, a mannára.
Bár nem lenne okuk kételkedni, mégis állandó kísértést jelent a víz hiánya. A vízé, mely ott akkor nemcsak az élet jelképe volt, hanem valóságos feltétele. Valahányszor elfogyott a víz, a jövő ígéretét látták megkérdőjelezve. Milyen rövidlátó ez a nép, nem tud feltekinteni arra, akitől minden szabadulás, segítség jött, csak az orra elé néz, és ezért látja minden szenvedése okozóját vezetőjében, Mózesben.
Hogy megváltozna az életünk, ha komolyan tudnánk venni a Heidelbergi Kátét. Első kérdésére adott feleletet, hogy minden a mi javunkra szolgál: a hiányok, a próbák is, a kerülő utak is, a keskeny ösvények is. Megtanulni, hogy az élet forrásához Isten nemcsak napos oldalon, bővizű folyók mellett vezet, hanem néha félelmetes kopár sziklák között, hogy óhajtsuk az Ő vezetését, szomjúhozzuk az életnek vizét. (Prókai Árpád)
A nap gondolata:
Mindig túl korán van ahhoz, hogy feladjuk. Addig soha nem vagy vesztes, amíg nem adod fel, és mindig túl korán van, hogy kilépj. Isten a nehéz időkben teszi próbára az állhatatosságunkat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése