Apollós bizonyságtétele
Eközben Efézusba érkezett egy Apollós nevű alexandriai származású zsidó férfi, aki ékesen szóló és az Írásokban jártas ember volt. (ApCsel 18,24)
Egyszer egy teológus kiszálláson megkérdezték tőlem és a hallgatóktól: Hogyan lehet ma megszólítani az embereket? Ezen belül is a kérdéssel inkább az értelmiségre gondoltak, mint egy rétegre, hogy nem hagyományos módszerekkel, nem megszokott gyülekezeti alkalmakkal, hogyan lehet mai nyelven elérni az embereket az evangéliummal. Erre mutat jó példát Apollós és a vele kapcsolatos ismereteink. Hiszen ő a kora „értelmiségi" embere. Az ókori nagyvárosban Alexandriában született zsidó származású férfi volt, jó iskolákba járt, tanító lett, tehát másokat is vezetett, ékes szóló volt, tehát a retorikában, a jó kifejezésben is elől járt, és még mindehhez görögös műveltség is járult. Ha lehet mondani a tipikus értelmiségi életpályát járta meg, ezzel együtt felelős is volt, és abba rétegbe tartozott, akit (ma is) nehéz megszólítani.
Nézzük meg, hogy mi jellemezte őt? Mit ír róla a Szentírás? Öt pontba gyűjtve:
- Írásokban jártas volt. Írásokban jártasnak lenni azt jelenti, hogy valaki rendszeresen használja az Írást, és nem csupán a maga számára, a maga épülésére olvas, hanem használja is, amit megtanult. Ha hozzá fordulnak egy kérdéssel, tud válaszolni.
- Buzgó volt. A buzgóság azt jelenti, hogy abban a tevékenységben, amihez ért valaki, abban mozog, előrehalad és előtérbe helyezi magát. Nemcsak birtokolja a tudást, képességet, hanem használja is. Minden előrehaladáshoz szükséges a buzgóság.
- Bátor volt. Az evangélium hirdetéséhez kell egyfajta bátorság is. Hiszen amivel az ember előáll, az mások számára nem feltétlenül elfogadható, néha abszurd állítás. És szembemenni a tömeggel, a trenddel mindig nehéz, elveinkért még le is nézhetnek, sőt hátratételt is szenvedhetnek.
- Készséges volt. A készség, ami igazán mozgatja az egyházat is. Hiszen mindannak ami bennem van az a lényege, hogy továbbadjam, s ehhez kell készség. Késznek lenni, ha Isten használni akar. Van olyan, amikor az ember elmenekül a rábízott feladat elől, mint Jónás, más pedig elébe megy: „Mit akarsz Uram, hogy cselekedjem?"
- Segítség volt. Ma világi helyeken is sokan használják a segítő szándékot, aktivitást, önkéntes munkát. Mások segítségére lenni az egyik legszebb feladat. Apollós ezt is jól használta fel. Vajon mi hogyan tudjuk mindezt megélni? (Bölcsföldi András)
A nap gondolata:
A jótettek javarészt titokban születnek. Semmiféle műszer nem jelzi őket, semmiféle statisztikai apparátus nem készít róluk táblázatot. De jelenlétük csak annál valóságosabb.
A jótetteknek elenyésző az írott történelme. Ha azonban megszűnnének egyszer cselekvően részt venni a földi életben, ez éppoly súlyos és elviselhetetlen csapás lenne, mintha glóbusunk egyik pillanatról a másikra elveszíteni légkörét. (Pilinszky János)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése